اجزاء روتختی؛ تکه های روتختی را بهتر بشناسیم...
اجزای روتختیوقتی  که تصمیم به خرید روتختی می گیریم، چه در فضای مجازی و چه در بازار، با  عناوینی برخورد میکنیم که به چند تکه بودن روتختی مورد نظر اشاره می کند،  روتختی 4 تکه یکنفره، روتختی دونفره 6 تکه و ... نقش این تکه ها دقیقا چیست  و شما به کدام یک از آنها نیاز دارید، در این مقاله قصد داریم توضیحات  مفید و کوتاهی در مورد تکه های روتختی ارائه کنیم تا در انتخاب خود راحت تر  عمل کنید.

1- ملحفه کشدوزی شده Fitted Sheet:
ملحفه کش دار تشکملحفه  اصلی، نام برازنده این تکه از اجزاء روتختی است، لایه ای که بین شما و تشک  پهن می شود، وظیفه دارد در جای خود بماند و فیت تشک باشد، در تولید این  تکه هر چقدر ارتفاع بیشتر در نظر گرفته شود برای تشک های با ضخامت بالا  بهتر است، برای اینکه نقش خود را به درستی ایفا کند بهتر است بالا و پایین  آن به طور کامل کش دوزی شود. این تکه باید بیشتر از تکه های دیگر شسته شود  چرا که بیشتر با بدن در تماس است.
هنگام خرید، علاوه بر طول و عرض، باید به این نکته هم توجه داشته باشید که ارتفاع تشک شما چقدر است، تا حد امکان ملحفه باید اندازه تشک باشد.
2- روبالشی Pillow Case:
روبالشیاین تکه به خاطر نقشی که دارد باید زیاد شسته شود، روبالشی حتی در سلامت پوست ما هم تاثیر گذار است، وقتی هشت ساعت از شبانه روز سر و صورتمان را روی آن میگذاریم باید به پاکیزگی آن توجه داشته باشیم، به همین جهت این تکه هم مانند ملحفه کش دار نسبت به سایر اجزای روتختی بیشتر شسته شده و زودتر فرسوده می شود. برای انتخاب روتختی مناسب، توصیه می شود یک یا چند سرویس ملحفه کشدار با روبالشی اضافه داشته باشید که آنها را هر هفته یا نهایتا هر دو هفته یکبار مورد شستشو قرار دهید. سایز استاندارد روبالشی 50*70 سانتیمتر است و در انواع مختلف کیسه ای، زیپ دار، دوردوز و ... تولید می شود.
3- کاور لحاف Duvet Cover:
کاورلحافکاور لحاف، یک کیسه ای که لحاف درون آن قرار میگیرد و هنگام شستشو براحتی میتوان لحاف را از آن خارج کرد و کاور را به تنهایی شست. این تکه به خاطر اینکه رو قرار میگیرد هنگام انتخاب باید دقت کنید که به دلتان بنشیند.
4- ملحفه روانداز Fitted Sheet:
ملحفه روانداز
برای ما ایرانی ها، این فقط یک تکه از اجزای روتختی نیست، هر جایی از خانه که بخواهیم دراز بکشیم روانداز را از روی تخت برمیداریم و روی خود می کشیم. حتی در هنگام سفر نیز همراهمان است. وقتی هم که فرسوده شد از آن به عنوان زیر انداز استفاده می کنیم...
5- رو کوسنی Cushion Case:

وظیفه اصلی تزئین تخت رو کوسن ها به عهده دارند، بعضی از ما عادت داریم به پهلو بخوابیم و کوسن بین زانوهامون بزاریم که اینجوری یه مسئولیتی هم به کوسن ها میدیم. سایز استاندارد کوسن ها 40*40 سانتیمتر هستش و تولید کننده های کالای خواب عموما رویه کوسن ها رو به این ابعاد تولید می کنند.

روتختی اجزای دیگری مثل دامن یا چین دور تخت، شم یا یوروپیلو، رانر و ... هم داره که جزو تکه های سفارشی محسوب میشن و شما میتونید این تکه ها رو به صورت سفارشی و از طریق تکمیل فرم سفارشات برای ما ارسال کنید.
منبع: www.bollandbranch.com